Czy można negocjować oprocentowanie kredytu?

Czy można negocjować oprocentowanie kredytu?

Materiały reklamowe dotyczące kredytów hipotecznych czy gotówkowych najczęściej są oferta poglądową. Każdy klient bowiem uzyska kredyt dopasowany do każdego indywidualnie. Oczywiście oprocentowanie jest obecnie na niskim poziomie, stąd zainteresowanie takimi produktami jest spore, a banki konkurują ze sobą, by zyskać jak najwięcej klientów, dzięki którym zarobią na kosztach kredytów. Decydując się na konkretny produkt kredytowy warto wiedzieć, że podobnie jak na marżę, możemy mieć wpływ na oprocentowanie, zwłaszcza długoterminowych kredytów, na wysokie kwoty. Nie każda próba zakończy się naszym sukcesem, niemniej jednak warto próbować.

Klient na wagę złota

Kredyty hipoteczne czy gotówkowe o znacznej wysokości to główne źródło dochodów banku. Dlatego, w dobie rosnącej konkurencji, banki starają się pozyskać, oferując atrakcyjne kredyty, jak największej ilości klientom. Oprócz oprocentowania, zyskiem banku są marże i prowizje, które towarzyszą każdemu kredytowi. Warunki kredytowe, warto negocjować na etapie przygotowywania wniosku. Wystarczy spełnić kilka warunków, by zyskać na kredycie nawet kila tysięcy złotych.

Czy każdy może negocjować?

Praktycznie tak, choć szanse na zmianę oprocentowania, czy obniżenie marży maja osoby z nienaganną historią kredytową i te, których dotychczasowa współpraca z bankiem była bardzo dobra. Można postarać się także o solidne zabezpieczenie czy wyższy wkład własny przy kredycie hipotecznym. Banki często kuszą pakietami dodatkowymi, dzięki którym uda się zmniejszyć koszty. Może to być prowadzenie rachunku, karta kredytowa, lokata, ubezpieczenie dodatkowe itp. Na zmiany raczej nie mają szans osoby z niska zdolnością kredytową (skorzystaj z kalkulatora, aby obliczyć zdolność kredytową).

Co z negocjacjami w trakcie spłaty kredytu?

Jeśli okaże się po latach, że kredyt jaki spłacamy posiada gorsze warunki, niż te oferowane w chwili obecnej możemy próbować negocjacji i wnosić o zmianę warunków spłaty, oprocentowania, bądź wnosić o refinansowanie kredytu. To coraz częściej spotykana opcja, z której chętnie korzystamy zwłaszcza w przypadku kredytów hipotecznych, choć niesie za sobą dodatkowe koszty. Zmianie może ulec np. marża, do której to zmiany raczej banki się przychylają, choć klient nie może liczyć na jej obniżenie do obecnego, zdecydowanie niższego niż w dobie kryzysu, stanu. W rozmowach warto używać mocnych argumentów, np. powołując się na warunki konkurencji. Bank, aby zatrzymać klienta, przemyśli sprawę i zapewne zaproponuje korzystne zmiany. Jeśli nie czujemy się na siłach i nie posiadamy podstawowej wiedzy finansowej warto zaufać sprawdzonemu doradcy, który w naszym imieniu „powalczy” o lepsze warunki kredytu.

Beata Banasiak
Ekspert finansowy

Brak komentarzy

Napisz komentarz

KREDYT HIPOTECZNY PKO BP