Pozyskanie kapitału na start działalności

Pozyskanie kapitału na start działalności – część 1

Coraz więcej osób decyduje się na założenie własnego biznesu. Doświadczenie, innowacyjne pomysły – to dobry start. Jednak, by firma zaczęła funkcjonować potrzebne są pieniądze. Często własne środki, czy pożyczka od rodziny nie wystarczają na pokrycie wszelkich wydatków. Skąd zatem zdobyć kapitał na start nowopowstającej firmy?

Sposobów jest co najmniej kilka. W tej i kolejnej części poradnika przybliżone zostaną sposoby na uzyskanie dodatkowych pieniędzy na początek działalności. Na pierwszym miejscu warto zainteresować się wsparciem z urzędów pracy. Zarządzane prze Fundusz Pracy środki przeznaczane są na dotacje na uruchomienie działalności. Warunkiem jest posiadanie statusu osoby bezrobotnej przez ubiegającego się o dotacje i brak zarejestrowanej, w przeciągu ostatnich 12 miesięcy, działalności gospodarczej. By uzyskać dofinansowanie bezrobotny powinien złożyć kompletny wniosek, wraz z biznesplanem. Kwota dofinansowanie obecnie przekracza 24 tysiące zł, więc to całkiem sporo. Pożyczka, o ile spełnione zostaną warunki przez przedsiębiorcę, jest bezzwrotna.

Dotacje unijne

Przy zakładaniu działalności można ubiegać się o unijne środki na start (sprawdź biura rachunkowe, w których możesz pozyskać środki na start z Unii Europejskiej). Obecnie popularne są programy Kapitał Ludzki – Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia, czy też wsparcie procesów adaptacyjnych i modernizacyjnych w regionie. O tego typu dotacje może ubiegać się osoba pełnoletnia, nie prowadząca działalności w okresie ostatnich 12 miesięcy i taka, która przeszła szkolenie m. in z zakresu marketingu i przedsiębiorczości.

Pożyczka i kredyt bankowy

Do niedawna z kredytami na start bywały problemy. Młodzi przedsiębiorcy nie mieli co liczyć na pomoc banków. Nie bez powodu – brak historii kredytowej i ryzyka sprawiały, że banki w swojej ofercie posiadały niewiele produktów przeznaczonych dla młodych biznesmenów. Obecnie sytuacja się zmienia i produkty bankowe dostępne są także dla firm bez „stażu”. Oczywiście przedsiębiorcy musza liczyć się zazwyczaj z większymi wymaganiami formalnymi, zabezpieczeniami takich kredytów. Niemniej warto, gdyż oprocentowanie i koszty kredytów dla młodych firm są niższe, niż innych kredytów. Zwykle zabezpieczenia dokonuje się na nieruchomości. Bez takiej hipoteki kredyt jest udzielany na krótszy okres i z wyższym oprocentowaniem, kwota kredytu tez nie będzie zbyt wysoka.

Dofinansowanie z samorządu

Każda gmina działająca w projekcie „Samorządowa Polska” posiada fundusz pożyczkowy, dzięki któremu przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie od gminy. O szczegóły warto pytać w urzędach gminy, gdzie zarejestrowana została pozarolnicza działalność gospodarcza.

Beata Banasiak
Ekspert finansowy

No Responses

Write a response

SPRAWDŹ KREDYT HIPOTECZNY W PKO BP