Pozyskanie kapitału na start działalności

Pozyskanie kapitału na start działalności – część 2

Problemem młodych przedsiębiorców jest zwykle brak wystarczających środków na start. W poprzedniej części artykułu przedstawiono 4 najbardziej popularne metody pozyskania kapitału początkowego dla firmy (środki z urzędu pracy, Unii Europejskiej, bankowego kredytu czy dofinansowanie z gminy). Jest jeszcze kilka sposobów, by rozpoczęcie i dalszy rozwój własnego przedsięwzięcia miało sens. Inwestycje venture capital i private equity oferują wsparcie dla małych i średnich firm działającym już na rynku. Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych definiuje fundusze jako „inwestycje na niepublicznym rynku kapitałowym, w celu osiągnięcia średnio i długoterminowych zysków z przyrostu wartości kapitału”. Co to oznacza? Jeśli pomysł biznesowy zostanie przyjęty i zatwierdzony przez inwestora, możliwe będzie dofinansowanie przedsięwzięcia nawet do kilkudziesięciu milionów Euro. Fundusz w zamian za dotacje przejmuje część udziałów spółki (ok. 50%) i staje się jej współudziałowcem. Fundusze te mogą być wykorzystane na rozwój technologii, produktów, badania, zwiększenie kapitału, przejmowanie innych spółek w celu poprawy i wzmocnienia bilansu itp.

Kolejnym możliwym sposobem uzyskania wsparcia jest inkubator przedsiębiorczości. Ta instytucja wspiera przedsiębiorczość na różne sposoby i przeznaczona jest dla małych i średnich, już funkcjonujących przedsiębiorców, zaczynających swa przygodę w biznesie, podmiotów ekonomii społecznej czy do młodzieży i studentów w ramach akademickich inkubatorów przedsiębiorczości. Na uwagę zasługuje także możliwość uzyskania sporego zastrzyku gotówki, ale fachowego przygotowania i wiedzy przez aniołów biznesu. Od jakiegoś czasu, na wzorem zachodnich państw, osoby prywatne wspierają młodych przedsiębiorców. Inwestują swój kapitał w nowe pomysły, doświadczenie i rozwiązania mające pomóc w osiągnięciu sukcesu przez podopiecznych. Aniołami biznesu może być uznany już przedsiębiorca, ale i artysta, sportowiec itd. Za swoje pieniądze uzyskują od firmy, w jaką uwierzyli, udziały i profity.

Dla funkcjonujących firm możliwe jest także wykorzystanie pożyczek społecznościowych (sprawdź oferty dla firm na informacjakredytowa.com), dzięki którym szybko uzyskamy niezbędne środki. Jak nie trudno zauważyć opcji na pozyskanie dodatkowych funduszy na starcie jest sporo. Wystarczy odpowiednio opracować biznes plan, czy omówić swój pomysł i wizję rozwoju, by w dość prosty sposób uzyskać dotację z wymienionych źródeł. Jedne wymagają większych formalności, inne mniej. To, jaką formę pozyskania pieniędzy wybierze przedsiębiorca powinno zależeć od planu, wizji przedsięwzięcia, własnych możliwości finansowych i wysokości kwoty, o jakiej uzyskanie się staramy. Reszta to po trosze kwestia wiedzy, umiejętności, ale i szczęścia. Warto próbować, by móc realizować swoje marzenia.

Beata Banasiak
Ekspert finansowy

Brak komentarzy

Napisz komentarz

KREDYT HIPOTECZNY PKO BP