5 sposobów na sprzedaż mieszkania za wyższą cenę

5 sposobów na sprzedaż mieszkania za wyższą cenę

Dziś sprzedaż mieszkania po satysfakcjonującej nas cenie jest trudna. Istnieje jednak kilka sposobów na zwiększenie atrakcyjności nieruchomości, a co za tym idzie, jej ceny. Warto pamiętać, że człowiek kieruje się w wyborach zmysłami. Zatem warto udoskonalić to, co potencjalny nabywca widzi, czuje, słyszy. Takie zadanie do perfekcji opanowali znawcy usługi home stagingu.

Na czym polega home staging?

Według teorii polega on na przygotowaniu nieruchomości do sprzedaży, bądź wynajmu po jak najatrakcyjniejszej cenie. Cel takiego przygotowania to zainteresowanie oglądającego. Techniki te opierają się na marketingu – nieruchomość staje się atrakcyjnym produktem dla nabywcy. Cena takiego przygotowania w Polsce jest dość niska – inwestując kilkaset złotych można zwiększyć cenę nawet o 10%.

Jak zatem przygotować nieruchomość na sprzedaż?

Pierwsza zasada jest pokazywanie nabywcy mieszkania posprzątanego. Gruntowne porządki potrafią odmienić niejedno wnętrze. Nie kosztuje to nic, poza kilkoma środkami i czasem. Pierwsze wrażenie to połowa sukcesu. Warto poświęcić na sprzątanie tyle czasu, by wnętrze było idealne wszędzie. Łazienka, kuchnia powinny być pachnące i czyste, może warto wymienić stare baterie zlewozmywakowe? To koszt kilkudziesięciu złotych – nie muszą być markowe. Pozbądźmy się niepotrzebnych gadżetów, mebli, brudnych firan, by odsłonić czyste okna. Druga zasada to minimalizm. Pozbywając się wszystkiego, co zbędne zyskujemy na przestrzeni. Powierzchnia każdego pokoju wydaje się wówczas większa, bardziej ustawna i jasna. Stare, lekko podniszczone kanapy warto przykryć ciekawymi, kolorowymi narzutami przyciągającymi uwagę oglądających, a odwracającymi równocześnie ich uwagę od zniszczonych elementów wnętrza. Nie warto przesadzać z dekoracjami, ale nie może ich brakować. Tu potrzebne jest wyczucie smaku.

Trzecia istotna kwestia dotyczy rozjaśniania pomieszczeń. Kilka zmian w aranżacji, pozostawienia pustych okien, albo odmalowanie pokoju na jasne kolory wniosą światło wszędzie tam, gdzie będzie potrzebne. Ciekawym zabiegiem jest dodanie kilku źródeł światła – może jakaś ciekawa lampa stoi gdzieś nieużywana, albo żarówki się przepaliły i wymagają wymiany? Po czwarte przed przybyciem potencjalnego kupującego odpersonalizuj mieszkanie – schowaj rzeczy osobiste, ubrania, zdjęcia rodzinne zastąp ciekawymi plakatami lub pejzażami. W mieszkaniu, w którym nabywca nie będzie czuł się jak intruz, od początku poczuje się dobrze. Jeśli już mieszkanie jest przygotowane należy zadbać o odpowiednie ujęcia zdjęć, które wystawimy w sieci, czy prasie. Niby zadanie nie trudne, a jednak bywają z tym problemy. Każde pomieszczenie należy uchwycić tak, by zainteresować na wstępie klienta. Ważne, by potencjalni nabywcy umawiani byli pojedynczo, w odpowiednich odstępach czasu. Należy zadbać, by atmosfera takich wizyt przebiegała w ciszy, spokoju. Należy podkreślać atuty lokalizacji, sąsiedztwa. Warto pamiętać o tym, by mieszkanie było przewietrzone, pachnące. Przygotowanie mieszkania do sprzedaży bywa trudne. Na rynku dostępnych jest jednak coraz więcej firm zajmujących się home stagingiem. Zainwestowanie w dobrą agencję, np. na familybank.pl często się zwraca.

Beata Banasiak
Ekspert finansowy

Brak komentarzy

Napisz komentarz