Awizo wypłaty gotówki w banku

Awizo wypłaty gotówki w banku

Wypłata większej gotówki w placówce banku jest w wielu bankach niemożliwa bez wcześniejszego awiza takiej transakcji. Nawet środki zgromadzone na rachunku oszczędnościowym, czy lokacie podlegają wcześniejszemu zamówieniu do wypłaty. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę sądząc, że to ich pieniądze i w razie potrzeby mogą podjąć wyższą kwotę w okienku. Awizo ma na celu nie tylko odpowiednie przygotowanie oddziału do „wyzbycia” się pieniędzy, ale i zabezpiecza banki przed bezmyślnym podejmowaniem gotówki w banku. W zależności od tego, w jakim banku posiadamy oszczędności awizo może być zgłoszone 1 do 3 dni przed data podjęcia pieniędzy. Dotyczy to zwykle kwot powyżej 20 tysięcy zł, choć w mniejszych placówkach może to być i niższa kwota. Obecnie większość klientów wykorzystuje bankowość internetową dla takich operacji i wówczas swobodni dysponuje wirtualnymi środkami między rachunkami.

Dlaczego konieczne jest awizo?

Banki zwykle nie posiadają nadmiaru gotówki w sejfach. Dysponują środkami niezbędnymi, a wypłata większej kwoty zaburzyła by ich funkcjonowanie. Po otrzymaniu awiza bank, odpowiednio wcześniej, może przygotować się na wypłatę określonej kwoty i zamówić środki do skarbca.

Jak to wygląda?

W różnych bankach procedury mogą się od siebie różnić. Jedne wypłacą kwoty powyżej 20tysięcy, a nawet 50 tysięcy bez awiza, a im jednostka mniejsza, tym obowiązki inne, a gotówka w skarbcu mniejsza. Przed wypłatą warto dopytać w swoim banku o zasady awiza i złożyć formularz rezerwacji środków. W banku PEKAO SA, Getin czy Alior Banku konieczne jest awizo już 10 tysięcy zł (duże oddziały mogą mieć inną, zwykle wyższą kwotę). ING, BOŚ czy BPS wymagają awiza od kwoty 20 tysięcy zł. Rezerwacja powinna być złożona odpowiednio wcześniej, zwykle 1-2 dni przed planowana wypłatą. Środki mające być wypłacone w walucie obcej zwykle wymagają awiza nawet do 3 dni.

Czy w razie rezygnacji z wypłaty po awizacji ponosimy jakieś koszty?

Tabele opłat i prowizji przewidują zwykle takie sytuacje. Cena naszego pośpiechu i związanej z nieprzemyślaną decyzja awizacji może kosztować klienta od 50 do 100 zł, czasem jest to określony procent od zamówionej kwoty. Takie postępowanie wymusza na klientach przemyślane decyzje.

Beata Banasiak
Ekspert finansowy

Brak komentarzy

Napisz komentarz