Dlaczego powinno się otworzyć konto oszczędnościowe razem z kontem osobistym?

Dlaczego powinno się otworzyć konto oszczędnościowe razem z kontem osobistym?

Kondycja naszych finansów nie zależy wyłącznie, od tego ile zarabiamy, ale od tego, czy potrafimy odpowiednio zarządzać swoim budżetem. Większość z nas nie ma zwyczaju monitorować i planować swoich wydatków. Tymczasem odkładanie nawet z pozoru niewielkich kwot, może przyczynić się do większej stabilizacji finansowej i większego poczucia bezpieczeństwa.

Oszczędzanie pieniędzy za pośrednictwem konta oszczędnościowego jest proste i bezpieczne. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest to, że mamy stały dostęp do naszych pieniędzy i w dowolnej chwili możemy je wypłacić nie ponosząc żadnych konsekwencji, inaczej niż w przypadku posiadania lokaty.

Oprocentowanie

Wybierając konto oszczędnościowe najważniejszym parametrem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę jest wysokość oprocentowania. Jeżeli jesteśmy nowymi klientami banku, warto upewnić się czy proponowane oprocentowanie jest stałe, czy zmienne. Większość kont oszczędnościowych ma oprocentowanie promocyjne, które obowiązuje tylko przez pewien okres czasu, także warto sprawdzić ile wyniesie po zakończeniu promocji. Zasada jest prosta – trzeba szukać kont w pełni darmowych i jak najwyżej oprocentowanych.

Warunki prowadzenia rachunku

Wysokie oprocentowanie, to nie wszystko, pamiętajmy, aby zwrócić uwagę również na dodatkowe koszty związane z otwarciem i prowadzeniem konta. Wiele ofert kont oszczędnościowych zawiera progi procentowo-kwotowe. W tym wypadku oprocentowanie zależy od poszczególnych limitów kwotowych. Niestety większość tego typu kont posiada płatne transakcje, zazwyczaj można bezpłatnie wypłacić albo przelać z konta zebrane środki tylko raz w miesiącu. To, co dla jednych jest zaletą, dla innych może okazać się wadą. Nieograniczony dostęp do pieniędzy na koncie nie jest najlepszym rozwiązaniem, szczególnie dla tych osób, które nie potrafią oszczędzać. Tutaj pokusa wypłacenia pieniędzy jest dużo większa, na lokacie nasze pieniądze są zamrożone.

Jakie konto będzie najlepsze?

Na to pytanie nie ma jednoznaczniej odpowiedzi, najlepiej skorzystać z porównywarki kont oszczędnościowych i wybrać ofertę dopasowaną do naszych potrzeb oraz możliwości.

Beata Banasiak
Ekspert finansowy

Brak komentarzy

Napisz komentarz