Polisa OC przy leasingu czy indywidualnie?

Polisa OC przy leasingu czy indywidualnie?

Leasing staje się coraz częściej wybieraną metodą finansowania zakupu firmowego samochodu. Warto pamiętać, że leasingodawca wymaga odpowiedniego zabezpieczania przedmiotu umowy, zwykle poprzez wykupienie pełnego pakietu ubezpieczenia OC i AC. Czy warto decydować się na proponowany przez firmę pakiet ubezpieczeń, czy jednak bardziej opłacalne będzie poszukiwanie odpowiedniego, tańszego ubezpieczenia na własną rękę?

Najczęściej firma leasingowa narzuca, na jej warunkach, zakup pełnej ochrony OC i AC użytkowanego przez leasingobiorcę pojazdu. Wynika to głównie z tego, że przedmiot umowy stanowi własność firmy leasingowej i dlatego zabezpiecza ona auto prze ewentualnymi szkodami, by móc, w razie wystąpienia szkody, odzyskać odszkodowanie od ubezpieczyciela. Auto Casco chroni również leasingobiorcę, który w przypadku uszkodzenia pojazdu uniknie dzięki polisie kosztów związanych z naprawą auta.

Należy podkreślić, że firmy wymagają ubezpieczenia na swoich warunkach. Nie każda, zakupiona indywidualnie przez użytkownika polisa będzie akceptowana przez leasingodawcę. Nierzadko wymaga on zniesienia udziałów własnych, serwis i wymiana części możliwa jest jedynie na oryginalne, by samochód zbytnie tracił na wartości. To w przypadku indywidualnie zawieranej polisy kosztuje. Firma leasingowa posiada atrakcyjne zniżki i opcje ubezpieczeń na zasadzie grupowych. Oferuje także korzystne płatności w ratach.

Pełne ubezpieczenie możliwe jest wraz z umową leasingową. To wygodna opcja dla użytkownika, gdyż nie tylko skraca załatwienie wszelkich formalności, ale i cena polisy może być niższa, a nawet wliczona w ratę. Niestety wadą jest ograniczony wybór ofert ubezpieczeniowych. Leasingodawcy współpracują z największymi towarzystwami. Samodzielne szukanie atrakcyjnego pakietu ubezpieczeń może przynieść oszczędności dla leasingobiorcy nawet do kilkuset złotych w skali roku, a to przy innych obciążeniach dość dużo, nawet dla przedsiębiorcy. Aby wyszukać oferty ubezpieczeniowe zgodne z wymogami firmy leasingowej można skorzystać ze sprawdzonych, darmowych porównywarek ubezpieczeń czy usług multiagencji, brokera itd. Jeśli leasingodawca nie akceptuje samodzielnie wyszukanych polis, taka odszukana symulacja może stanowić punkt wyjścia w negocjacjach dotyczących ceny polisy zawieranej za pośrednictwem firmy leasingowej (sprawdź oferty leasingu samochodowego na tej stronie), bądź obniżeniu kosztów związanych z umową leasingową.

Beata Banasiak
Ekspert finansowy

No Responses

Write a response