Wynajem krótkoterminowy czy wynajem pokoi - co się opłaca?

Wynajem krótkoterminowy czy wynajem pokoi – co się opłaca?

Tradycyjny wynajem staje się coraz mniej efektywny finansowo. Dodatkowo, polskie prawo tylko w niewielkim stopniu chroni właściciela. Niestety, głośne sprawy tzw. czyścicieli kamienic, doprowadziły do sytuacji, w której bardzo trudno pozbyć się lokatora. Ustawa o ochronie praw lokatorów w założeniu miała chronić prawa osób starszych, źle sytuowanych czy chorych. Stała się jednak mieczem obosiecznym, uderzając w wynajmujących, których nic nie chroni przed nieuczciwym kontrahentem. Dodatkowo, przez dużą konkurencje na rynku, rentowność najmu długoterminowego spada.

Warto rozważyć mniej oczywiste metody wynajmu. Pierwszą propozycją jest wynajem mieszkania „na pokoje”. W praktyce ta forma najmu zależna jest od samego lokalu, którym dysponujemy. Jeśli dopiero planujemy zainwestować w mieszkanie, musimy pamiętać, że powinno ono spełniać kilka warunków. Po pierwsze, im większe tym lepsze. Niewątpliwym atutem jest liczba okien. Potencjalnie, można wydzielić z lokalu taką liczbę odrębnych pokoi, jaka jest ich liczba. Jeszcze przed kupnem trzeba rozrysować na planie lokalu rozmieszczenie przyszłych pokoi. Duże pierwotnie pokoje bez trudu podzielimy na mniejsze, lekką ścianką z profili. Aby najem był opłacalny musimy uzyskać przynajmniej cztery odrębne pomieszczenia. Najemcami pokoi są najczęściej osoby pracujące, których nie stać jeszcze na wynajem całego mieszkania lub zwyczajnie – szkoda im na to pieniędzy. Druga grupa to studenci, którzy przyjechali na studia z innych miast i nie nawiązali jeszcze znajomości pozwalających na wspólny wynajem. Teoretycznie, to najlepsza grupa – jeśli spodoba im się pokój jest szansa na kilkuletni wynajem. Zarazem, grupa ta, często wyjeżdża w wakacje i rezygnuje z mieszkań, aby nie płacić za wynajem w tym okresie.

Co zrobić z pustym mieszkaniem?

Podjąć próbę prowadzenia drugiej formy najmu, jaką jest wynajem krótkoterminowy. Ta atrakcyjna forma zyskuje wielu odbiorców po obu stronach. Dla najmujących jest szansą na niedrogie podróże i uniknięcie anonimowości hotelowych pokoi. Za zdecydowanie mniejsze pieniądze, zapewnia zwykle dużo wyższy standard. Przy pobytach rodzinnych atutem jest wyposażenie kuchni, pozwalające na samodzielne przyrządzanie posiłków, czy w pełni wyposażonej łazienki. Wynajmujący ma zapewniony stosunkowo wysoki dochód, z pewnością wyższy niż przy najmie długoterminowym. Oczywiście, w tym przypadku wiele zależy od atrakcji turystycznych oferowanych przez miasto i lokalizacji nieruchomości (sprawdź mieszkania na sprzedaż w centrum Częstochowy).

Obie formy najmu wymagają sporego nakładu pracy. Kosztowne jest przygotowanie dodatkowego wyposażenia, wymaga też określonej staranności. Jeśli jednak sam wykonasz ciekawe zdjęcia i opisy, zadbasz o porządek i jesteś na tyle dyspozycyjny, aby dokonywać częstych kontroli najemców to zdecydowanie opłacalne formy zarobkowania.

No Responses

Write a response