Karta kredytowa i karta debetowa to dwie najpopularniejsze na rynku finansowym karty płatnicze. Bardzo często są one nam proponowane wzajemnie w oddziałach banku lub nawet w reklamach banku, które przychodzą do nas na skrzynkę pocztową. Przeważnie z automatu odmawiamy założenia takich kart, gdyż nie wiemy czym są i jak funkcjonują. W tym tekście prezentujemy oba typy kart płatniczych i przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje o nich. Podpowiadamy też czy i kiedy warto wybrać konkretną kartę płatniczą.
Czym jest karta debetowa
Karta debetowa to karta płatnicza wydawana do rachunku bankowego. Przy jej pomocy możemy wypłacać pieniądze z naszego konta bankowego, robiąc to w bankomacie w formie gotówkowej lub płacąc za zakupy w sklepach w formie bezgotówkowej. Kartą debetową możemy również płacić w internecie. Karty debetowe są obecnie wydawane wręcz automatycznie do konta i najczęściej za ich wydanie nie pobiera się żadnych opłat. Opcjonalnie mogą posiadać jedynie kilku złotową opłatę za użytkowanie.
Karty debetowe są podstawowym rodzajem kart płatniczych na rynku i są najpopularniejszym typem. Mają one standardową wielkość i formę, a także płaski nadruk imienia i nazwiska posiadacza numeru karty, daty ważności i kodu bezpieczeństwa cvv – czyli tych wszystkich danych, które są potrzebne do dokonywania transakcji online. Karty debetowe posiadają chip a te starsze pasek magnetyczny. Niektóre karty debetowe posiadają również możliwość płatności zbliżeniowych.
Zasada funkcjonowania karty debetowej jest niezwykle prosta. Przy jej pomocy możemy wydawać jedynie tą sumę, która znajduje się na naszym koncie bankowym. Jeśli na koncie zabraknie pieniędzy, nie dokonamy przy pomocy karty debetowej żadnej płatności. Karta debetowa nie pozwala się zadłużać, a jedynie wydawać te środki, które realnie i rzeczywiście posiadamy na naszym koncie bankowym. Aby otrzymać kartę debetową, nie musimy spełniać żadnych warunków czy posiadać zdolności kredytowej.
Czym jest karta kredytowa
Karta kredytowa to produkt kredytowy oferowany przez banki w formie karty płatniczej. Karta kredytowa od fizycznej strony jest bardzo podobna do karty debetowej. Również ma standardowe wymiary i możemy płacić nią w sklepach lub wypłacać gotówkę w bankomacie przy pomocy paska magnetycznego/chipu czy wykorzystywać ją do płatności zbliżeniowych. Również posiada wszystkie wyżej wymienione dane właściciela umożliwiające płatności w internecie. Jedyną różnicą jest wypukły nadruk odróżniający kartę kredytową od debetowej.
Aby otrzymać kartę kredytową, należy posiadać zdolność kredytową i złożyć wniosek o kartę. Karty kredytowe przyznawane są przez banki po zbadaniu naszej zdolności kredytowej z konkretnym limitem. Karta kredytowa z limitem jest oddzielnym produktem bankowym od naszego rachunku prywatnego i posiada swój własny rachunek do zasileń. Ogólnie karty kredytowe są alternatywną dla kredytów bankowych czy pożyczek pozabankowych czyli najpopularniejszego pożyczania pieniędzy.
Działanie karty kredytowej jest nieco bardziej skomplikowane niż karty debetowej. Po złożeniu wniosku w banku i otrzymaniu karty kredytowej wraz z limitem możemy rozpocząć korzystanie z niej. Każda karta kredytowa ma nieco inny limit, który jest ustalany indywidualnie i może wynosić zarówno kilkaset złotych jak i kilka — kilkanaście tysięcy złotych. Gdy wypłacimy z karty kredytowej pieniądze, rozpoczniemy pożyczanie ich od banku. Karty kredytowe posiadają blisko dwumiesięczny okres bezodsetkowy, w trakcie którego możemy zwrócić pożyczoną sumę bez płacenia jakichkolwiek odsetek czy opłat. Okres bezodsetkowy składa się z ok. miesięcznego okresu rozliczeniowego i ok. miesięcznego okresu na zwrócenie pożyczonej sumy. Jeśli pieniądze wypłacimy na początku okresu rozliczeniowego, będziemy mieli blisko 2 miesiące na skorzystanie z nich za darmo bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Jeśli zdecydujemy zwrócić się całą sumę na kartę przed upływem okresu bezodsetkowego, zamkniemy go i będziemy mogli powtarzać taką czynności wielokrotnie. Możemy również zdecydować się pożyczyć pieniądze z karty na dłuższy okres i spłacać zadłużenie w częściach lub w całości w dowolnie wybranym przez nas momencie. Miesięcznie będziemy musieli jednak pokrywać oprocentowanie od wykorzystanej sumy, które wynosi ok. 10% rrso.
Kiedy wybrać daną kartę?
Kartę debetową warto wybierać jeśli lubimy płacić bezgotówkowo lub jeśli w naszym oddziale bankowym mamy do czynienia z kolejkami. Dzięki temu będziemy mogli wypłacać pieniądze w bankomacie i zarządzać nimi w dowolny sposób. Kartę debetową warto wybierać również jeśli zależy nam na samym płaceniu kartą np. w internecie, a nie potrzebujemy zadłużać się w banku i pożyczać od niego pieniędzy.
Kartę kredytową warto wybierać w sytuacji kiedy często korzystamy z pożyczek pieniężnych, gdyż jest ona bardzo nisko oprocentowana i wydawana przez renomowane banki. Kartę tego typu warto wybierać też gdy chcemy mieć dodatkowy limit w zapasie, ale także lubimy płacić bezgotówkowo. Dzięki temu możemy wydawać przez cały miesiąc pieniądze z karty, a na koniec miesiąca regulować wszystkie wydatki z naszych dochodów.