Jak oszczędzać na emeryturę?

Jak oszczędzać na emeryturę?

Obecnie większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że ani fundusze emerytalne, ani składki odprowadzane do ZUS-u nie będą w stanie zagwarantować nam godnej emerytury. To, dlatego coraz więcej osób interesuje się indywidualnymi kontami zabezpieczenia emerytalnego, a banki wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, oferują wiele możliwości.

Świadomość społeczeństwa w kwestii oszczędzania rośnie i chociaż nie jesteśmy w tym najlepsi, zaczynamy przykładać większą wagę do kwestii swojej przyszłości. Niezależnie od tego, czy postanowimy oszczędzać na emeryturę, czy na inny cel, warto to robić, gdyż wtedy będziemy czuć się dużo bardziej komfortowo i bezpiecznie.

Jednym z popularniejszych sposobów lokowania pieniędzy w dalszym ciągu są lokaty, dużą popularnością cieszą się również rachunki oszczędnościowe oraz obligacje Skarbu Państwa. Ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się fundusze inwestycyjne, przy czym decydując się na takie lokowanie pieniędzy, niestety trzeba liczyć się z tym, że nie zawsze będzie to inwestycja opłacalna. Jeżeli nie chcemy ryzykować, warto zainteresować się funduszami bezpiecznymi – zrównoważonymi, hybrydowymi lub papierami dłużnymi. Osoby skłonne do większego ryzyka, powinny z kolei zainwestować na giełdzie papierów wartościowych, co jest wprawdzie ryzykowne, ale równocześnie może przynieść duże zyski.

Niektórzy twierdzą, że nie jest ważne ile zarabiamy pieniędzy, istotniejsze jest to ile potrafimy zaoszczędzić. Jeżeli będziemy odkładać tylko 10% swoich zarobków, możemy zapomnieć o wcześniejszej emeryturze. Podejmując decyzję o oszczędzaniu pieniędzy, nie warto poddawać się podczas pierwszej porażki. Odkładanie pieniędzy na emeryturę jest trudne, tym bardziej, że cel jest długoterminowy. Budowanie własnego kapitału, z którego będziemy mogli korzystać po zakończeniu pracy zawodowej nie jest niczym nowym, chociaż dopiero widmo niskich emerytur sprawiło, że Polacy zaczęli inwestować swoje pieniądze i oszczędzać na emeryturę.

Beata Banasiak
Ekspert finansowy

No Responses

Write a response