Karta debetowa a kredytowa – czym się różnią?

Karta debetowa a kredytowa – czym się różnią?

Karty płatnicze umożliwiają wykonywanie płatności bezgotówkowych oraz wypłaty gotówki z bankomatów. Zarówno karty debetowe, jak i kredytowe zaliczane są do kart płatniczych, aczkolwiek są między nimi różnice. Jeżeli będziemy korzystać z nich nieumiejętnie, niestety narazimy się na dodatkowe, niepotrzebne koszty, dlatego należy zwracać uwagę, jakiej karty używamy w danym momencie. Jaka jest różnica między kartą debetową a kredytową?

Karta debetowa

Karta debetowa jest powiązana z naszym kontem osobistym (sprawdź ranking kont osobistych na kontopremium.com), korzystamy z niej z własnych środków, jakie udało nam się zgromadzić oraz z debetu przyznanego nam przez bank. W tym wypadku nie musimy posiadać zdolności kredytowej ani regularnych wpływów na konto. Jest to narzędzie płatnicze, które umożliwia nam wypłaty z bankomatów oraz płatności bezgotówkowe bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Jeżeli mamy przydzielony debet, czyli tzw. kredyt odnawialny, wówczas możemy skorzystać z większych środków, niż te, które udało nam się zgromadzić na rachunku.

Karta kredytowa

Karta kredytowa przydaje się głównie w przypadku wykonywania wielu transakcji bezgotówkowych. Jest to narzędzie płatnicze wydawane przez bank na wniosek o charakterze kredytowym. Kwota limitu kredytowego ustalana jest w zależności od naszej zdolności kredytowej. Innymi słowy, zaciągamy w banku pożyczkę, którą jesteśmy zobowiązani spłacić w określonym terminie. Jeżeli dokonamy płatności w ciągu 50-60 dni, licząc od pierwszego dnia danego okresu rozliczeniowego, nie zapłacimy za wykorzystane środki żadnych odsetek. Natomiast, jeżeli nie uda nam się uregulować zobowiązania w okresie bezodsetkowym, niestety będziemy musieli liczyć się z dodatkowymi kosztami. Karta kredytowa powinna służyć przede wszystkim do wykonywania transakcji bezgotówkowych, nie warto wypłacać za jej pomocą gotówki z bankomatu, gdyż prowizją od wypłaty i odsetki od kredytu w tym wypadku są wysokie. Posiadając kartę kredytową, powinniśmy być ostrożni i korzystać z niej z umiarem. Wiele banków dołącza do kart kredytowych specjalne programy rabatowe (porównaj karty kredytowe z rabatami na homebanking.pl), dzięki którym również sporo zyskać.

Beata Banasiak
Ekspert finansowy

No Responses

Write a response