Jak kupić wymarzone auto dużo taniej?

Jak kupić wymarzone auto dużo taniej?

Polacy coraz chętniej wymieniają samochody na młodsze, często salonowe. Istnieje kilka sposobów na tani zakup takich samochodów, wystarczy dobrze poszukać. Auta używane można kupić zdecydowanie taniej na licytacjach komorniczych, bądź wykorzystywany we flocie. Nowe samochody można upolować nie czekając na wyprzedaż rocznika w salonie, wybierając model demonstracyjny.

Zakupy grupowe w salonie

To możliwe. Przez portale, które łączą kupujących obecnie można kupić prawie wszystko, a ceny mogą być niższe nawet o 20%. Istnieje kilka platform zajmujących się takimi formami zachęcającymi do zakupów taniej, niż standardowo. Po wynegocjowaniu ceny kończy się etap pośrednika, umowa zawierana jest z kupującym, który nie traci żadnych przywilejów związanych z zakupem (gwarancja, serwis, cena ubezpieczania itd.). Do dyspozycji pozostaje kilka form płatności. By negocjować zniżki konieczne jest znalezienie najmniej 3 klientów zainteresowanych daną marką pojazdu.

Samochód testowy

Dealerzy wykorzystują takie auta przez kilka miesięcy i sprzedają w cenie nawet do 20% niższej, niż egzemplarz nie testowany. Przebieg takich samochodów może sięgać nawet 10 tys. km, warto też zwracać uwagę na zużycie, zwłaszcza silnika turbodiesla, gdzie wymiana np. turbosprężąrki i innych znaczących części silnika może wynosić nawet kilka tysięcy zł. Niemniej jednak takie samochody zwykle są bogato wyposażone, posiadają fabryczną gwarancję, mają dokumentację techniczną i tą świadczącą o naprawach.

Wyprzedaż floty

Samochody takie są zwykle kilkuletnie (zmiana floty po okresie leasingowania), ale ze sporym przebiegiem. Dzięki temu można sporo zaoszczędzić i kupić młode auto nawet kilkanaście tysięcy taniej od cen rynkowych. Stan takich samochodów często budzi zastrzeżenia – są średnio zadbane, z podstawowym wyposażeniem. Jednak czasami udaje się znaleźć perełki, o które warto zawalczyć. Warto szukać pojazdów serwisowanych w ASO, z pełną dokumentacją. Często samochody przeznaczone dla kadry kierowniczej są bogato wyposażone i czyste – to okazja, a najlepsze okazje dostępne są na leasingmarket.pl.

Licytacje

Cena wywoławcza samochodu w pierwszej licytacji to jedynie ¾ ceny oszacowania. W drugiej licytacji cena zmniejsza się do 50%. Problem w tym przypadku może dotyczyć sprawdzenia stanu technicznego, z uwagi na czas – decyzje o udziale można podjąć w dniu licytacji, wpłacając wadium (10% wartości oszacowania).

Wybierając jakąkolwiek opcje zakupu pojazdu warto przede wszystkim ocenić jego stan techniczny i historię. Warto ocenić, jak dużo kosztuje eksploatacja samochodu, jak drogie są części zamienne i czy są łatwo dostępne. Warto zwracać uwagę na spadek wartości samochodu – niektóre marki nieznacznie tanieją po kilku latach, ale niektóre potrafią spaść nawet o 60%. Podjęcie decyzji jest uzależnione od wymagań i potrzeb kupującego.

Beata Banasiak
Ekspert finansowy

Brak komentarzy

Napisz komentarz