Jak skutecznie skonsolidować kredyty, aby płacić niższe raty?

Jak skutecznie skonsolidować kredyty, aby płacić niższe raty?

Konsolidacja długów to zamiana kilku comiesięcznych rat kredytowych na jedną niższą płatność. Jest to jeden z najprostszych sposobów, aby zmniejszyć obciążenie kredytowe, które nas przerasta. Oczywiście nie każda konsolidacja w ostatecznym rozrachunku będzie dla nas korzystna, dlatego przed podjęciem takiej decyzji, należy dobrze przemyśleć sprawę.

Jak to działa?

Kredyt konsolidacyjny zawiera kilka pożyczek, które spłacamy w jednej racie. Aby otrzymać konsolidację, należy udać się do banku, w którym spłacamy zobowiązania, a przynajmniej jedno z nich. Po przedstawieniu doradcy swojej obecnej sytuacji kredytowej oraz określeniu pozostałych zobowiązań, możemy ustalić wspólnie warunki kredytu konsolidacyjnego. Oczywiście połączenie kredytów w jeden nie przynosi nam zbyt wielu korzyści, szczególnie jeżeli staramy się spłacić zobowiązania w pierwotnych terminach. Nie mniej jednak ideą kredytu konsolidacyjnego jest to, że możemy uzyskać niższą ratę oraz dłuższy okres spłaty. Decydując się na takie rozwiązanie, należy pamiętać o tym, że wraz z wydłużeniem terminu spłaty kredytu, będziemy dłużej płacić odsetki, dlatego warto wybierać spośród ofert z prowizją 0 zł.

Kiedy konsolidacja się opłaca?

Na kredyt konsolidacyjny zazwyczaj decydujemy się wtedy, gdy aktualne zobowiązania finansowe są dla naszego domowego budżetu zbyt dużym obciążeniem. Banki zdają sobie sprawę z ryzyka, jakie podejmują współpracując z nami, dlatego z reguły kredyty konsolidacyjne są droższe (sprawdź kredyty konsolidacyjne na informacjakredytowa.com). Mimo to, gdy mamy kłopoty finansowe jest to jedyne rozsądne rozwiązanie, które pozwala nam zachować płynność finansową oraz odsunąć widmo jeszcze większego zadłużenia. Każda konsolidacja oznacza większe koszty, chociaż może być opłacalna w przypadku posiadania starych zobowiązań, które spłacaliśmy w ratach malejących. Oczywiście tego typu sytuacje, należą do rzadkości. Jeżeli trudno jest nam poradzić sobie ze spłatą rat kredytowych, konsolidacja będzie dobrym rozwiązaniem.

Beata Banasiak
Ekspert finansowy

No Responses

Write a response