Jak dbać o bezpieczeństwo karty płatniczej?

Jak dbać o bezpieczeństwo karty płatniczej?

Karty płatnicze to powszechny środek płatniczy, którym coraz częściej płacimy za zakupy. Noszenie przy sobie dużej ilości gotówki nie jest bezpieczne, dlatego coraz częściej decydujemy się na korzystanie z karty.

Niestety nawet w tym przypadku istnieje ryzyko, że nasze pieniądze dostaną się w niepowołane ręce. Poniżej znajduje się kilka porad na temat tego, jak bezpiecznie korzystać z karty.
– Chociaż wszystkie transakcje bezgotówkowe wydają się bezpieczne, wypłacając gotówkę z bankomatu należy zachować pewne środki ostrożności. Warto sprawdzić, czy na klawiaturze nie są umieszczone podejrzane przedmioty, które umożliwiłyby na przykład odczytanie naszego pinu.
– Kolejna rzecz to kod pin, który ma chronić naszą kartę przez bezprawnym użyciem, w przypadku, gdy zgubimy kartę. Niestety wiele osób zapisuje pin w tym samym miejscu, w którym przechowuje karty płatnicze, co może okazać się bardzo ryzykowne. Pamiętajmy, aby zawsze niszczyć dokumenty z numerek konta, kodami pin czy widocznymi danymi.
– Gdy robimy zakupy w sklepie, starajmy się mieć kartę płatniczą w zasięgu wzroku, najlepiej wykonywać wszystkie czynności związane w transakcją samodzielnie.
– Banki nigdy nie proszą o podanie informacji na temat posiadanej karty drogą elektroniczną czy telefoniczną, podawanie poufnych danych odbywa się wyłącznie na specjalnie szyfrowanych stronach.
– Aby większych bezpieczeństwo z korzystania z karty płatniczej, można ustalić limit płatności, płatności w sieci czy wypłat z bankomatów. Wiele banków proponuje wykupienie specjalnego ubezpieczenia, które znacznie zmniejszy straty.

Co zrobić, jeżeli karta płatnicza zostanie skradziona?
W tym wypadku należy niezwłocznie udać się do oddziału banku lub skontaktować się z placówką telefonicznie, aby ją zastrzec, wówczas odpowiedzialność za przeprowadzone nią transakcje ponosi bank.

Beata Banasiak
Ekspert finansowy

No Responses

Write a response