Dla niektórych osób kredyt hipoteczny, to jedyny sposób, aby móc zamieszkać we własnym domu. Niestety wiąże się to z bardzo dużym obciążeniem finansowym, które musimy spłacać przez kolejne kilkanaście lat.
Jeżeli podczas spłaty kredytu hipotecznego chcemy czuć się bezpiecznie, warto mądrze dobrać wysokość rat. Na początku należy przemyśleć swoją sytuację materialną i zastanowić się, jaką kwotę będziemy w stanie przeznaczyć na miesięczną spłatę zobowiązania, nie nadwyrężając przy tym domowego budżetu. Ustalenie odpowiedniej raty kredytowej jest elementem podstawowym, na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Od jej wysokości będzie zależeć czas spłaty kredytu oraz wysokość odsetek, jakie zostaną na nas nałożone. Im dłuższy okres spłaty wybierzemy, tym wyższe koszty będziemy musieli ponieść (oblicz koszty kredytu hipotecznego w kalkulatorze hipotecznym na informacjakredytowa.com).
Granica 1/3 dochodów
Szukając najlepszego rozwiązania, powinniśmy uwzględnić możliwości naszego domowego budżetu. Nie warto decydować się na zbyt duże obciążenie finansowe, jeżeli nie jesteśmy pewni, czy damy radę w terminach spłacać zobowiązanie, ale nie należy decydować się też na najniższe raty i długi czas kredytowania, gdy stać nas na to, aby spłacić kredyt wcześniej. Optymalna comiesięczna rata kredytowa nie może przekraczać 1/3 naszych dochodów – warto kierować się tą zasadą.
Równe czy malejące
Decydując się na kredyt hipoteczny, bardzo ważny jest również wybór rodzaju rat kredytowych. Możemy zdecydować się na spłatę zobowiązania w ratach równych lub malejących. Znacznie lepiej wypada druga możliwość, ponieważ zapłacimy mniejsze odsetki. Oczywiście są również minusy takiego rozwiązania, bo obciążenie domowego budżetu na początku okresu kredytowania będzie dosyć duże. W tym wypadku dopiero po upływie 1/3 okresu spłaty kredytu raty będą niższe. Taką decyzję należy podjąć rozważnie, aby nie popaść w jeszcze większe długi.
Podejmując decyzję o zaciągnięciu kredytu hipotecznego, pamiętajmy, aby mierzyć siły na zamiary – uwzględnijmy swoje możliwości finansowe, dzięki temu nie będziemy narażać się na niepotrzebny stres.
Beata Banasiak
Ekspert finansowy